İçeriğe geç

Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2013 yılında açılmasına rağmen hızla büyük başarılara imza atmıştır. Okulun temel amacı öğrencilerinin sektörün ihtiyaçlarına uygun bilgi ve becerilerle donatılmış nitelikli bireyler olarak eğitimidir. Mezun olduktan sonra Avrupa Birliği’nde kalifiye olan öğrenciler istihdam edilecek standartlar, yüksek özgüven ve adaptasyon sahip olmalarını hedeflerken, öğrencilerin akademik ve mesleki gelişiminin yanı sıra, öğrencinin sosyal ve ruhsal gelişimine önem verir.

Okul, Raylı Sistem Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Kimyasal Teknoloji alanlarında toplam 44 öğretmen ile eğitim faaliyetlerini yerine getirmektedir. Okulun idari işleri 1 okul müdürü, 3 müdür yardımcısı ve 1 memur tarafından yürütülmektedir. Okulda ayrıca bir de teknisyen görev yapmaktadır.

Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, M. Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarım (M. Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Yarışması) yarışmasında  Türkiye 3., Kocaeli’de hayata geçirilen Focus Projesinde 3. olmuştur.  Tübitak projelerinde bölgesel dereceler almış ve Türkiye’nin düzenlediği “Make Tomorrow” yarışmasına katılım sağlamıştır.

Okul, her yıl çeşitli dallarda Teknoloji Ekibi Vakfı (T3) tarafından düzenlenen uluslararası MEB Robot Yarışmalarına katılmaktadır.

Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus + KA102 Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği projesi olan “Rails for Future” 2017 çağrı dönemindeki hibe başarıyla tamamlanmıştır. Proje kapsamında Çek Cumhuriyeti’nde 2 hafta ve İtalya’da 2 hafta olmak üzere öğretmen yetiştirme ve gözlem (iş başında) faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Okul, Kocaeli tarafından koordine edilen “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Girişimi” isimli Erasmus K2 Projesi’ne son faydalanıcı olarak katılım sağlamıştır.

2019 çağrı döneminde, Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus + KA102 Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği projesi “Demiryolları Gençlerimizi Taşı 2019 çağrı döneminde hibe alan “Future”. Bu proje kapsamında Öğretmenler ve Öğrencilerimiz Çek Cumhuriyetinde gözlem ve staj faalliyetleri gerçekleştirecektir.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sürekli Eğitim Merkezi (Marmara Kalkınma Ajansı) tarafından verilen eğitim Erasmus + KA2 ve KA3 Projelerinin Hazırlanması ve Yönetimi’ne katılım sağlanmıştır.

2-3 Aralık 2019 tarihlerinde, Okul Projesi ekibinin üyesi olan 3 öğretmen, ECVET (Mesleki Eğitim İçin Avrupa Kredi Sistemi) Kullanan Projeler Çalıştayı’na katılmıştır.

Projelerimiz birbirinin devamı olduğu için anahtar personelimiz daha önceki projelerimizde yer almış ve proje yönetiminde görev almıştır. Proje sonuçlarına göre teknolojiye uygun olarak Mesleki alanlarındaki gelişmeler, şirketlerde stajlarda kazanılacak öğrenme çıktılarını günceller.

Proje İrtibat Kişisi Erasmus + projeleri hazırlamış ve koordine etmiştir. Projenin ulusal meslek standartlarına göre değerlendirme sertifikasına sahiptir.